Fakta kring hembygdsföreningen

Denna sidan är under uppbyggnad

Verksamhet
Varje ”vår- och hösttermin” bjuder vi på ett flertal intressanta föreläsningar i våra lokaler – välkommen att lyssna. Du kan även ge förslag på föredragshållare genom att skicka ett mejl till info@upplevelsemuseum.se

Varje år firas nationaldagen på Malma tillsammans med bland annat Musikkåren från Equmeniakyrkan i Ekenässjön. Då meddelas även vem som är ”Årets Ekenäsbo” och alla har möjlighet till trevlig samvaro kring kaffeborden.

Vi har även möjlighet att visa våra intressanta samlingar under hela året. Alla visningar sker efter bokning via info@upplevelsemuseum.se eller telefon 072-741 55 79

Föreningen har ca 280 medlemmar 2023 och medlemsavgiften är 50 kronor per år
Det finns inget krav på att vara medlem för att få delta på föreläsningar eller annat som anordnas av föreningen. Alla är mycket välkomna!
Det finns även viss möjlighet att hyra kaffesalen vid tillfälle när den inte används till föreningens verksamhet.
Föreningen har ett årsmöte varje år.

Styrelse

  • Ordförande – Bertil Nilsson
  • Kassör – Anna-Maria Kvarnstrand
  • Sekreterare – Kenneth Nilsson
  • Ledamöter –

Guider

  • Kenneth Nilsson
  • Bertil Nilsson
  • Lennart Nilsson
  • mfl

Webbansvarig
Britt-Marie Vidhall

Ekenässjöns hembygdsförening är medlem i Sveriges hembygdsförbund och Vetlandas hembygdskrets